Wróć doAktualności

Zmiana rozporządzenia z dnia 21 stycznia 2022 r.

Aktualność

W dniu 25 stycznia 2022 r. weszła w życie zmiana rozporządzenia z dnia 21 stycznia 2022 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.

Z jego treści wynika, że lekarzom POZ został narzucony w przypadku pacjentów 60+, skierowanych do odbycia izolacji w warunkach domowych udzielenia, nie później niż przed upływem 48 godzin odbywania tej izolacji, porady, podczas której na podstawie badania fizykalnego będzie dokonywana ocena stanu zdrowia pacjenta.

„Rozwiązanie przewidziane w rozporządzeniu może być oceniane jako wkraczające w wiedzę medyczną lekarza i stanowiące przejaw ograniczenia swobody działań zawodowych” – uważa mec. Ewelina Soboń – „co więcej, niesie za sobą ryzyko zakażenia w pozostałych pacjentów wirusem SARS-COV-2 od pacjentów covidowych 60+. Wcześniej lekarze mieli możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, by ograniczyć ryzyko epidemiczne.”

Placówki powinny zatem wprowadzić taką organizację pracy, by nie narazić się na zarzut ograniczenia dostępności świadczeń, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV2.

Skontaktuj się

    Go to top