Wróć doAktualności

Wygrana przed Sądem Najwyższym ws. zapisu w umowach szpitali z hurtowniami farmaceutycznymi dot. zakupu zastępczego

Aktualność

Wygrana przed Sądem Najwyższym ws. zapisu w umowach szpitali z hurtowniami farmaceutycznymi dot. zakupu zastępczego

Sąd Najwyższy przesądził, ze zapisy w umowach szpitali z hurtowniami farmaceutycznymi dot. zakupu zastępczego są uzasadnione charakterem działalności prowadzonej przez placówki.

Kancelaria wygrała ważną i trudną sprawę przed Sądem Najwyższym!

Dnia 27 kwietnia 2021 roku Sąd Najwyższy oddalił w całości skargę kasacyjną hurtowni farmaceutycznej przeciwko naszemu Klientowi – szpitalowi. Sprawa ciągnęła się od lat i dotyczyła obciążenia firmy farmaceutycznej kosztami tzw. zakupu zastępczego za nabycie leków onkologicznych w innej hurtowni. Umowa zawarta pomiędzy szpitalem a hurtownią pozwalała na nabycie leków tożsamych u innego dostawcy w przypadku, gdy pierwotny wykonawca umowy nie dostarczył w terminie leków oraz obciążenie wykonawcy różnicą kosztów. Taki stan był w sprawie, w której wypowiedział się Sąd Najwyższy. Hurtownia nie dostarczyła leków, szpital je zamówił u innego podmiotu i różnicą w cenie obciążył wykonawcę, potem koszt ten potrącił z bieżących faktur wykonawcy. Hurtownia pozwała szpital o zapłatę.

Sądy obydwu instancji oraz Sąd Najwyższy przychyliły się do stanowiska szpitala i potwierdziły możliwość umieszczania tego typu zapisów w umowach.

Adw. Ewelina Tylińska i r. pr. Marta Byzdra-Pawlak – serdecznie gratulujemy!

Skontaktuj się

    Go to top