Wróć doAktualności

Wejście w życie aktu o usługach cyfrowych DSA

Aktualność

Już za dwa dni wchodzi w życie DSA, czyli Akt o Usługach Cyfrowych. Akt wprowadza obowiązki nie tylko dla największych platform internetowych, ale również dla mniejszych dostawców usług IT. Adresatami nowych regulacji są dostawcy usług pośrednich.

Przykładem takich podmiotów są przedsiębiorstwa świadczące usługi platformowe, udostępniające wymianę plików, dostęp do wyszukiwarek, oraz prowadzące sprzedaż za pośrednictwem swoich platform. Obejmuje to również serwisy umożliwiające udzielanie opinii. „Usługa pośrednia” oznacza usługi zwykłego przekazu, „cachingu” oraz hostingu.

Akt zobowiązuje m. in.:

  • dostawców usług hostingu do wprowadzenia mechanizmów umożliwiających każdemu podmiotowi zgłaszanie nielegalnych treści w ich usługach;
  • dostawców usług pośrednich do klarownego informowania o ograniczeniach związanych z korzystaniem z ich usług, zwłaszcza dotyczących przekazywanych informacji;
  • dostawców usług pośrednich do informowania odbiorców usługi o istotnych zmianach w warunkach korzystania z ich usług w sposób zrozumiały i dostępny publicznie.

Ponadto, jeśli usługa jest kierowana głównie do małoletnich, dostawca usługi pośredniej musi wyjaśnić warunki korzystania z usługi w sposób dla nich zrozumiały.

Celem DSA jest przyczynienie się do odpowiedniego funkcjonowania rynku wewnętrznego oraz stworzenie bezpiecznego i przewidywalnego środowiska internetowego.

Sprawdź, czy nowe obowiązki będą dotyczyły także Ciebie. Zapraszamy do kontaktu! biuro@fandk.com.pl

DSA

Skontaktuj się

    Go to top