Wróć doAktualności

Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych

Aktualność

Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych weszła w życie 1 marca 2023 roku.

Kooperatywa mieszkaniowa – czym jest?

Kooperatywa mieszkaniowa to dobrowolne zrzeszenie co najmniej 3 osób fizycznych, które pragną wspólnie nabyć działkę i wybudować na niej wielorodzinny dom z mieszkaniami. Mieszkania, które powstaną w wyniku budowy będą zaś musiały następnie być zajmowane przez jej członków. Jest to swojego rodzaju alternatywa dla zakupu mieszkania od dewelopera. Członkowie zrzeszenia zajmują się całym procesem powstawania mieszkań kompleksowo. Wspólnie realizują wszystkie etapy inwestycji – od zakupu działki, poprzez projektowanie, aż po budowę. Osoby zrzeszone w kooperatywie mieszkaniowej mają pełną dowolność co do tego, jak będzie wyglądał projekt ich domu i mieszkań. Mogą wybudować sobie dokładnie takie lokale, jakie chcą i na jakie pozwala im budżet. Oprócz tego, doskonale wiedzą też, kto będzie ich sąsiadem.

Kooperatywy mieszkaniowe – sposób na oszczędności?

Na kooperatywie nie można zarobić – osoby budujące mieszkania muszą potem same w nich zamieszkać, nie mogą ich sprzedać, więc nie jest to forma zarobku. Jest to natomiast sposób na duże oszczędności.Według szacunków na kooperatywie mieszkaniowej można zaoszczędzić około 20-30% kosztów w porównaniu do zakupu mieszkania od dewelopera. Wynika to z faktu, iż nie występuje tu marża dla dewelopera.

Jeśli potrzebują Państwo dokładniejszych informacji lub są zainteresowani zrealizowaniem kooperatywy mieszkaniowej zachęcamy do kontaktu. Nasz zespół pozostaje do Państwa dyspozycji: biuro@fandk.com.pl

Skontaktuj się

    Go to top