Wróć doAktualności

Uproszczenia w formalnościach budowlanych dla rolników – ustawa czeka na podpis prezydenta

Aktualność

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz prawa budowanego. Nowelizacja ustaw jest efektem kryzysu spowodowanego niekontrolowanym przywozem ukraińskiego zboża do Polski.

Nowelizacja prawa budowlanego przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę:

  • naziemnych silosów na materiały sypkie;
  • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną;
  • zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną.

Zdaniem rządu nowelizacja przyczyni się do uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego prowadzonego na terenie gospodarstw rolnych. Pozwoli ona na szybkie i sprawne realizowanie inwestycji budowlanych w gospodarstwach rolnych, a dzięki zmniejszeniu ilości wymaganych dokumentów obniżone zostaną także koszty ich realizacji. Zmniejszone koszty wynikają z braku konieczności opracowywania projektu budowlanego (w tym ponoszenia kosztów za wykonanie map do celów projektowych) oraz kosztów nadzoru (kierownik budowy).

Jeśli chcieliby Państwo poznać szczegółowe założenia do projektu, zapraszamy do kontaktu. Zespół Kancelarii odpowie na Państwa pytania – biuro@fandk.com.pl

Skontaktuj się

    Go to top