Wróć doAktualności

Unijny akt w sprawie neutralności przemysłu: wspieranie czystych technologii w Europie

Aktualność

Akt w sprawie neutralności przemysłu. W listopadzie 2023 r. Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne. Stanowisko to będzie analizowane w Radzie UE, co może oznaczać, że prace nad regulacją przyspieszą.

Główne cele proponowanej regulacji to zwiększenie udziału energii odnawialnej oraz wzmocnienie potencjału produkcyjnego Unii Europejskiej w zakresie technologii energii odnawialnej. Akt jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu i ma być podstawą dla niezawodnego i zrównoważonego systemu czystej energii po przystępnych cenach oraz realizacji celów klimatycznych.

Rozwiązania przewidziane w akcie zapewniają, że do 2030 r. UE będzie w stanie wyprodukować co najmniej 40% własnego zapotrzebowania na technologie energii odnawialnej.

Technologie, które ma wspierać proponowana regulacja, to m.in. fotowoltaika i termiczna energia słoneczna, lądowa i morska energia wiatrowa, akumulatory/magazynowanie. Przepisy mają również wspierać rozwój umiejętności potrzebnych w sektorze energii odnawialnej na szczeblu UE i lokalnym.

Aktualnie eurodeputowani zaproponowali:
– poszerzenie zakresu opracowywanych przepisów o komponenty, materiały i maszyny służące do wytwarzania technologii czystej energii
– poszerzenie listy objętych technologii
– przyspieszenie procesu uzyskiwania zezwoleń

Będziemy monitorować dla Państwa prace nad regulacją oraz ich wpływ na możliwości biznesowe, jak również obowiązki przedsiębiorców.

Zachęcamy do bieżącego śledzenia naszego profilu oraz kontaktu! biuro@fandk.com.pl

Skontaktuj się

    Go to top