Wróć doAktualności

UE osiągnęła porozumienie w sprawie AI Act

Aktualność

AI Act czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego kompleksowo regulujące kwestie dotyczące używania sztucznej inteligencji to przełomowy akt prawny nad którym prace toczą się od dłuższego czasu. Akt ten ma na celu m.in.:

  • dbanie o bezpieczeństwo systemów AI wprowadzanych do obrotu w UE i zapewnienie ich zgodności z obowiązującym prawem w obszarze praw podstawowych oraz unijnych wartości;
  • zapobieganie fragmentacji rynku;
  • ułatwienie inwestycji i innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji;
  • poprawę egzekwowania obowiązujących już przepisów i standardów bezpieczeństwa mających zastosowanie do systemów sztucznej inteligencji.

Po wielogodzinnych negocjacjach przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich doszli do porozumienia dotyczącego ostatecznego kształtu aktu ws. sztucznej inteligencji. Projekt AI Act oprócz zasad wprowadzania do obrotu, oddawania do użytku oraz wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji wprowadza także pojęcia opierające się na analizie potencjalnego ryzyka rozróżnione wobec zastosowania – od minimalnego ryzyka po niedopuszczalne ryzyko. Swoje wątpliwości co do treści AI Act wyrażały wcześniej Francja i Niemcy, które stały na stanowisku, że nadmierne ograniczenia będą mogły hamować rozwój systemów AI.

Rozporządzenie AI Act dotyczy następujących podmiotów:

  • dostawców, którzy wprowadzają do obrotu lub oddają do użytku AI w Unii, niezależnie od miejsca siedziby dostawców;
  • operatorów AI, którzy znajdują się w Unii;
  • dostawców i operatorów AI, którzy znajdują się w państwie trzecim, jeżeli wyniki działania systemu są wykorzystywane w Unii.

Do przyjęcia AI Act potrzebne jest przegłosowanie szczegółowych rozwiązań w Parlamencie Europejskim, co nastąpi prawdopodobnie na początku 2024 roku.

Regulacje zawarte w AI Act są przepisami istotnymi również dla przedsiębiorców gdyż mają bezpośredni wpływ na rynek nowych technologii.

Będziemy monitorować dla Państwa prace ustawodawcze oraz ich wpływ na możliwości biznesowe, jak również obowiązki przedsiębiorców. Zachęcamy do bieżącego śledzenia naszego profilu!

AI Act

Skontaktuj się

    Go to top