Wróć doAktualności

Specjalne oznaczenie żywności, zawierającej w składzie owady jadalne – polski znak graficzny

Aktualność

Specjalne oznaczenie żywności – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stworzyło specjalny znak graficzny, który pozwoli konsumentom łatwo zidentyfikować produkty spożywcze zawierające nową kategorię żywności, czyli te, które zawierają owady. Ten graficzny symbol będzie obejmował ilustrację symbolicznego owada.

Do najważniejszych informacji dotyczących wprowadzenia rozwiązań projektu należy zaliczyć:

Znak graficzny Ministerstwa Rolnictwa: Ministerstwo opracowało znak graficzny, który będzie umożliwiał konsumentom szybkie rozpoznanie żywności zawierającej owady. Symbol zawierać będzie rysunek przykładowego owada.

Oznakowanie na opakowaniach: Wszyscy producenci żywności zawierającej owady będą zobowiązani do umieszczania tego specjalnego oznakowania na opakowaniach swoich produktów.

Decyzja Komisji Europejskiej: Po wprowadzeniu rozporządzenia przez Komisję Europejską dotyczącego odtłuszczonego proszku ze świerszcza domowego, nie planuje się dodatkowych wymogów dotyczących etykietowania, gdyż istniejące ramy prawne już zapewniają informowanie konsumentów o zawartości żywności.

Ostrzeżenia o alergenach: Produkty zawierające odtłuszczony proszek ze świerszcza domowego muszą zawierać ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia reakcji alergicznej, zwłaszcza u osób uczulonych na skorupiaki, mięczaki i roztocza kurzu domowego.

Lista dopuszczonych owadów: Rozporządzenie unijne obejmuje surowce pochodzące z określonych gatunków owadów, takich jak mącznik młynarka, szarańcza wędrowna, pleśniakowiec lśniący i świerszcz domowy. Inne owady mogą być dopuszczone jako nowa żywność w przyszłości.

Specjalne oznaczenie żywności dla Polski:

Polska proponuje wprowadzenie specjalnego logo, które będzie zawierało symboliczny rysunek owada i informację słowną o obecności owadów jadalnych jako nowej żywności. Ma to na celu wzmocnienie obowiązkowej informacji o potencjalnej alergenności.

Obawy Ministerstwa: Ministerstwo obawia się, że owady jako składniki produktów mogą być uznane za nieoczekiwane przez konsumentów, dlatego wprowadzenie dodatkowego oznakowania jest ważne dla ochrony konsumentów przed wprowadzeniem w błąd.

To podejście ma na celu zarówno informowanie, jak i ochronę konsumentów w kontekście wprowadzania nowych rodzajów żywności na rynek.

Jeśli masz pytanie lub chciałbyś uzyskać wsparcie prawne, zapraszamy do kontaktu. Zespół Kancelarii odpowie na Twoje wątpliwości – biuro@fandk.com.pl

Specjalne oznaczenie żywności

Skontaktuj się

    Go to top