Wróć doAktualności

Specjalne oznaczenie żywności, zawierającej w składzie owady jadalne – polski znak graficzny

Aktualność

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stworzyło specjalny znak graficzny, który pozwoli konsumentom łatwo zidentyfikować produkty spożywcze zawierające nową kategorię żywności, czyli te, które zawierają owady. Ten graficzny symbol będzie obejmował ilustrację symbolicznego owada.

Do najważniejszych informacji dotyczących wprowadzenia rozwiązań projektu należy zaliczyć:

Znak graficzny Ministerstwa Rolnictwa: Ministerstwo opracowało znak graficzny, który będzie umożliwiał konsumentom szybkie rozpoznanie żywności zawierającej owady. Symbol zawierać będzie rysunek przykładowego owada.

Oznakowanie na opakowaniach: Wszyscy producenci żywności zawierającej owady będą zobowiązani do umieszczania tego specjalnego oznakowania na opakowaniach swoich produktów.

Decyzja Komisji Europejskiej: Po wprowadzeniu rozporządzenia przez Komisję Europejską dotyczącego odtłuszczonego proszku ze świerszcza domowego, nie planuje się dodatkowych wymogów dotyczących etykietowania, gdyż istniejące ramy prawne już zapewniają informowanie konsumentów o zawartości żywności.

Ostrzeżenia o alergenach: Produkty zawierające odtłuszczony proszek ze świerszcza domowego muszą zawierać ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia reakcji alergicznej, zwłaszcza u osób uczulonych na skorupiaki, mięczaki i roztocza kurzu domowego.

Lista dopuszczonych owadów: Rozporządzenie unijne obejmuje surowce pochodzące z określonych gatunków owadów, takich jak mącznik młynarka, szarańcza wędrowna, pleśniakowiec lśniący i świerszcz domowy. Inne owady mogą być dopuszczone jako nowa żywność w przyszłości.

Specjalne oznakowanie dla Polski: Polska proponuje wprowadzenie specjalnego logo, które będzie zawierało symboliczny rysunek owada i informację słowną o obecności owadów jadalnych jako nowej żywności. Ma to na celu wzmocnienie obowiązkowej informacji o potencjalnej alergenności.

Obawy Ministerstwa: Ministerstwo obawia się, że owady jako składniki produktów mogą być uznane za nieoczekiwane przez konsumentów, dlatego wprowadzenie dodatkowego oznakowania jest ważne dla ochrony konsumentów przed wprowadzeniem w błąd.

To podejście ma na celu zarówno informowanie, jak i ochronę konsumentów w kontekście wprowadzania nowych rodzajów żywności na rynek.

Jeśli masz pytanie lub chciałbyś uzyskać wsparcie prawne, zapraszamy do kontaktu. Zespół Kancelarii odpowie na Twoje wątpliwości – biuro@fandk.com.pl

Skontaktuj się

    Go to top

    Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „Akceptuję”. AKCEPTUJĘ