Wróć doAktualności

Przedsiębiorco, zapomnij o terminalu płatniczym – korzystaj także z innych instrumentów umożliwiających płatność bezgotówkową

Aktualność

Od 1 stycznia b.r. przedsiębiorcy, mający obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych, zostali zobowiązani do umożliwienia konsumentom dokonania zapłaty bez użycia gotówki – przy użyciu odpowiedniego instrumentu płatniczego. Zmiana ta ma na celu realizację jednego z założeń Polskiego Ładu, czyli upowszechnienia obrotu bezgotówkowego.

Co oznacza to dla przedsiębiorców? Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, przedsiębiorca nie musi koniecznie być wyposażony w terminal płatniczy i może skorzystać z innego instrumentu płatniczego, a wybór odpowiedniego rozwiązania został pozostawiony do decyzji przedsiębiorcy. Za płatność bezgotówkową może być uznana (oprócz płatności kartą czy telefonem) także płatność BLIK lub internetowe zlecenie przelewu bankowego (przelew na rachunek).

Warto ponadto zaznaczyć, że wprowadzając ww. obowiązek zrezygnowano z sankcji dla przedsiębiorców, którzy się do niego nie zastosują, jednakże – zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów – takie firmy muszą mieć świadomość, że mogą trafić pod szczególną obserwację służb skarbowych.

Przedsiębiorco, zwróć zatem uwagę, czy postępujesz zgodnie z nowymi przepisami- jeśli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się

    Go to top