Wróć doAktualności

Przedsiębiorco – już wkrótce będziesz mógł samodzielnie kontrolować stan trzeźwości pracowników!

Aktualność

W dniu 7 lipca 2022 r. projekt zmian w Kodeksie pracy trafił do pierwszego czytania w Sejmie. W uzasadnieniu do zmienianych przepisów czytamy, że w obecnym stanie prawnym brak jest podstaw do samodzielnego przeprowadzania przez pracodawcę kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

Zmieniane przepisy zakładają, że pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę trzeźwości gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia.

Projektowane przepisy zobowiązują pracodawców, którzy chcą zapewnić sobie możliwość kontrolowania trzeźwości pracowników do wprowadzenia odpowiednich przepisów wewnątrzzakładowych (np. zmian w regulaminie pracy), w których określone zostaną m.in.:

  • grupy pracowników podlegających kontroli;
  • częstotliwość badań;
  • rodzaj urządzenia wykorzystywanego do badań.

Pracodawca będzie musiał poinformować pracowników o wprowadzeniu w zakładzie pracy kontroli trzeźwości na 2 tygodnie przed rozpoczęciem kontroli.Powyższe zmiany to dopiero projekt, dlatego będziemy Państwa informować od kiedy zmiany wejdą w życie.

Skontaktuj się

    Go to top