Wróć doAktualności

Przedsiębiorco, jeśli do tej pory nie kupiłeś kasy fiskalnej to pamiętaj, że od 1 stycznia 2023 r. będziesz mieć możliwość zakupu tylko kasy fiskalnej online albo wirtualnej

Aktualność

Przedsiębiorco, jeśli do tej pory nie kupiłeś kasy fiskalnej to pamiętaj, że od 1 stycznia 2023 r. będziesz mieć możliwość zakupu tylko kasy fiskalnej online albo wirtualnej.

Jaka jest różnica między kasą fiskalną online a kasą fiskalną wirtualną?

  • Kasa fiskalna online to urządzenie z dostępem do Internetu, a kasa fiskalna wirtualna jest aplikacją instalowaną np. na telefonie. Definicja legalna kasy wirtualnej to kasa rejestrująca mająca postać oprogramowania.

Czy wszyscy przedsiębiorcy muszą posiadać kasy fiskalne?

  • Nie jeśli sprzedaż na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych nie przekroczyła 20.000,00 zł oraz w przypadku kiedy sprzedaż zwolniona z obowiązku ewidencjonowania stanowi min. 80% ogólnej sprzedaży. Ulga ta obowiązuje, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, do dnia 31.12.2023 r.

ALE jeśli jesteś sprzedawcą np. gazu, elektroniki, nośników danych, lekarzem, prawnikiem, doradcą podatkowym, taksówkarzem powyższe zwolnienie nie przysługuje.

Czy wszyscy przedsiębiorcy mogą korzystać z kasy fiskalnej wirtualnej?

  • Nie. Szczegółowa lista branż, w których możliwa jest instalacja wirtualnej kasy fiskalnej znajduje się w przepisach Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Generalnie kasy fiskalne wirtualne stosowane są przez usługodawców w dziedzinach transportu, zakwaterowania, gastronomii oraz wśród prowadzących myjnie samochodowe.

Co w sytuacji gdy moja „stara” kasa nadal jest sprawna?

  • Jeśli nie jesteś przedsiębiorcą zobligowanym do posiadania kasy fiskalnej online (np. lekarzem) nadal możesz korzystać ze swojej kasy. Po wyeksploatowaniu urządzenia kupisz kasę fiskalną online. Nie musisz jednak na 1 stycznia 2023 r. kupić nowej kasy jeśli dotychczasowa jest sprawna.

Skontaktuj się

    Go to top