Wróć doAktualności

Przedsiębiorco, czy wiesz, że powinieneś uważać na to, co publikujesz w sieci?

Aktualność

Niedawno wydany wyrok TSUE to największy przełom w prawie ochrony danych osobowych od wejścia w życie RODO.

Do niedawna nie było pewności, jak traktować dane pozyskane z innych danych – czy takie dane podlegają takiej samej ochronie jak dane bezpośrednie? Jeśli z danych źródłowych możemy uzyskać informacje o danych podlegających szczególnej ochronie, jak np. religia, orientacja seksualna, stan zdrowia czy poglądy polityczne to czy takie dane podlegają ochronie na takich samych zasadach?

Wyrok TSUE z dnia 1 sierpnia 2022 r. wydany w sprawie C 184/20 rozwiał dotychczasowe wątpliwości. Trybunał przesądził w nim, że dane osobowe wywnioskowane z innych danych podlegają takiej samej szczególnej ochronie jak dane źródłowe będące danymi wrażliwymi.

Przedsiębiorco, uważaj zatem na to, co publikujesz w sieci! Jeśli z zamieszczonych przez Ciebie informacji z danych osobowych można wydedukować informacje podlegające szczególnej ochronie, zastanów się dwa razy czy spełniłeś wszystkie wymogi dotyczące przetwarzania szczególnych kategorii danych osobowych!

Przedsiębiorco, jeżeli zbierałeś informacje podlegające szczególnej ochronie od swoich pracowników – sprawdź czy te dane są przetwarzane nadal w Twoich systemach i czy nie powinieneś zaktualizować swojej dokumentacji!

Na ten moment UODO nie wydał żadnego komunikatu w sprawie stosowania wyroku TSUE, ale zdaniem prawników Kancelarii informacji ze strony Urzędu możemy się spodziewać w niedługim czasie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy – napisz do nas! Prawnicy Kancelarii mogą Ci udzielić niezbędnego wsparcia w dostosowaniu się do nowych realiów.

Skontaktuj się

    Go to top