Przedsiębiorco – czy wiesz jak zmieni się cyfrowa rzeczywistość?
27 października 2022 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z dnia 19 października br., w sprawie ujednolicenia rynku usług cyfrowych. Akt o usługach cyfrowych (DSA- Digital Services Act) ma na celu zapewnienie użytkownikom znajdującym się na terenie Unii Europejskiej bezpiecznego, przewidywalnego i godnego zaufania środowiska internetowego, zapobieganie dezinformacji, wyeliminowanie nielegalnych treści oraz zapewnienia przejrzystości i rzetelności reklamy.
Kogo dotyczy DSA?
- Rozporządzenie skierowane jest do dostawców platform internetowych, w tym wielkich platform typu Facebook, Twitter, Instagram, wielkich wyszukiwarek internetowych, hostingodawców i pośredników.
- DSA dotyczy także najzwyklejszych stron internetowych, jeżeli są na nich publikowane komentarze użytkowników.Warto zwrócić uwagę na to, że regulacja również dotyczy ochrony danych osobowych. Odbiorca usług cyfrowych będzie miał wybór w jaki sposób będą przetwarzane jego dane osobowe. Ponadto, rozporządzenie nakłada nowe obowiązki (głównie na gigantów technologicznych) w zakresie przeprowadzenia obowiązkowej oceny ryzyka oraz zapewnienia przejrzystości systemu rekomendacji – czyli to, co wyświetla się użytkownikom.
Rozporządzenie stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r., ale od 16 listopada 2022 r. niniejsze rozporządzenie będzie stosowane w zakresie:
- obowiązków sprawozdawczych dotyczących przejrzystości, spoczywających na dostawcach platform internetowych;
- dodatkowych obowiązków spoczywających na dostawcach wielkich platform internetowych i wielkich wyszukiwarek w zakresie zarządzania ryzykiem systemowym;
- przepisów regulujących dostęp i kontrolę danych;
- a także przepisów dotyczących nadzorowania, monitorowania i egzekwowania czynności w odniesieniu do wielkich platform internetowych oraz bardzo dużych wyszukiwarek internetowych.
Rozporządzenie o DSA jest stosowane wprost. Oznacza to bezpośrednie stosowanie przepisów w Polsce i innych krajach członkowskich UE bez konieczności uchwalania dodatkowych ustaw lub innych aktów prawnych.Jeżeli potrzebujesz pomocy – napisz do nas!
Prawnicy Kancelarii mogą udzielić Ci niezbędnego wsparcia w celu dostosowania się do nowej cyfrowej rzeczywistości.