Wróć doAktualności

Przedsiębiorco, czy wiesz co oznacza dla Ciebie przejście ze stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego od 16 maja 2022 r.?

Aktualność

Brak obowiązku zakładania maseczek, utrzymywania dystansu społecznego, nakazu dezynfekcji dłoni to nie jedyne zmiany jakie czekają na obywateli, w tym prowadzących przedsiębiorstwa. Istotne zmiany dotyczą również kwestii podatkowych.

Do końca maja 2022 r. możliwe jest odliczenie od dochodu PIT lub CIT darowizn przekazywanych instytucjom i organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność, której celem jest przeciwdziałanie Covid-19.

Z końcem miesiąca przestaje również obowiązywać prawo do zwolnienia z podatku od przychodów z wynajętych budynków.

Wprowadzona ustawą covidową specjalna ulga za złe długi będzie obowiązywać do końca roku kalendarzowego 2022. Po 31 grudnia 2022 r. pojawi się obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania w zaliczkach o wartość niezapłaconych zobowiązań, które wliczono do kosztów podatkowych.

Zmiana stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego nie będzie mieć też na razie wpływu na zasady wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego. Nadal na uzyskanie interpretacji będziesz czekać 6 miesięcy.

Warto zapamiętać dwie daty:

  • 31 maja 2022 r. – koniec ulgi z tytułu darowizn przekazanych na walkę z Covid-19 i ulgi z przychodu z wynajętych budynków;
  • 31 grudnia 2022 r. – ostatni dzień obowiązywania ulgi za złe długi.

Skontaktuj się

    Go to top