Wróć doAktualności

Przedsiębiorco, czy myślisz o zatrudnieniu Ukraińca uciekającego przed wojną?

Aktualność

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba ubiegająca się o status uchodźcy nie może pracować do momentu uzyskania takiego statusu, o ile procedura trwa do 6 miesięcy. Jeżeli procedura trwa dłużej niż 6 miesięcy (w wyniku zaistnienia okolicznością, za które uchodźca nie ponosi odpowiedzialności) to po upływie tego czasu może zacząć legalnie pracować.

W ostatnich dniach pojawiają się głosy, że Komisja Europejska rozważa wprowadzenie rozwiązania, które każdemu obywatelowi Ukrainy da status uchodźcy od razu po złożeniu wniosku o nadanie takiego statusu. Trzymamy kciuki, aby nie były to tylko plotki! Dzięki temu każdy obywatel Ukrainy mógłby pracować od razu, bez konieczności ubiegania się o jakiekolwiek dodatkowe zezwolenia, decyzje, oświadczenia itp.

Dodatkowo, jeżeli obywatel Ukrainy wjechał do Polski nie składając wniosku o nadanie statusu uchodźcy, a na podstawie np. paszportu biometrycznego, wizy czy zezwolenia na pobyt to wówczas najszybszą ścieżką do legalnego zatrudnienia takiej osoby będzie zgłoszenie przez pracodawcę zamiaru zatrudnienia do Powiatowego Urzędu Pracy -jest to tzw. oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Opłata za złożenie takiego oświadczenia wynosi 30 PLN i PUP powinien rozpatrzeć je w ciągu 7 dni (w praktyce może to trwać dłużej).

Wniosek przedsiębiorca może złożyć przez internet za pośrednictwem strony https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup…

Skontaktuj się

    Go to top