Wróć doAktualności

Proponowana reforma unijnego prawa celnego

Aktualność

Wzrost liczby wyzwań spowodowanych pandemią COVID- 19, wojną na Ukrainie oraz coraz to bardziej niespokojną sytuacją geopolityczną na świecie wymusiła na Unii Europejskiej nowe rozwiązania, które zrewolucjonizują prawo celne we wspólnocie. Rozwiązaniem tego jest proponowany Unijny Kodeks Celny.

Unijny Kodeks Celny (UKC) będzie znacznie się różnił od obowiązującej aktualnie regulacji. Główne założenia tego projektu, wokół których koncentrują się zmiany, mają na celu uproszczenie i automatyzację procesów celnych.

Konsolidacja unijnych systemów celnych w jeden EU Customs Data Hub

Obecnie każde państwo członkowskie UE posiada osobny system dedykowany do procesów celnych, co na poziomie współpracy pomiędzy organami powoduje, że wymiana informacji w ramach unii celnej jest czasochłonna i utrudniona.

Proponowana nowelizacja ma wprowadzić jeden wspólny system do operacji celnych – EU Customs Data. Konsolidacja danych i systemów na obszarze UE pozwoli zarówno na ułatwienie operacji celnych, jak i na większą kontrolę całego obrotu towarami z państwami spoza UE. Odpowiedzialny za nadzór nad obrotem towarowym z zagranicą oraz wewnątrz UE będzie EU Customs Authority.

Dodatkowo w reformie zaproponowano następujące zmiany w unijnym prawie celnym:

  • wprowadzenie możliwości stosowania uproszczonej klasyfikacji celnej;
  • powstanie nowej instytucji uprawnionego przedsiębiorcy “Trust & Check”;
  • wprowadzenie nowych zasad dla e-commerce i brak zwolnienia z należności celnych towarów o niskiej wartości;

Termin wprowadzenia zmian

Większość omawianych zmian nie wejdzie w życie przed 2028 r., a pełne ich wdrożenie jest zaplanowane na rok 2038.

Jeśli chcieliby Państwo poznać szczegółowe założenia projektu, zapraszamy do kontaktu. Zespół Kancelarii odpowie na Państwa pytania – biuro@fandk.com.pl

Skontaktuj się

    Go to top