Wróć doAktualności

Projektowane zmiany w systemie fakturowania

Aktualność

Przedsiębiorco – w dniu 1 grudnia 2022 r. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który ma zrewolucjonizować system fakturowania.

Projektowane zmiany zakładają wprowadzenie obligatoryjnego fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur od 1 stycznia 2024 r. Nowe zasady fakturowania dotyczyć będą czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, m.in. krajowych dostaw towarów oraz świadczenia usług dokonywanego pomiędzy przedsiębiorcami (B2B), na rzecz organów publicznych lub konsumentów.

Aktualnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne, jednak Ministerstwo Finansów zachęca przedsiębiorców do przygotowania się do projektowanych zmian i skorzystanie z Systemu już teraz.

Wśród korzyści Resort wymienia min.:

  • Zwrot VAT nawet o 30% szybciej;
  • Łatwiejsze korekty faktur;
  • Uproszczenie obowiązków podatkowych i sprawozdawczych;
  • Przechowywanie oraz archiwizacja e-faktur przez okres 10 lat;
  • Automatyzacja procesów księgowych;
  • Bezpieczeństwo i szyfrowanie danych.

Projektowane zmiany przewidują też kary dla przedsiębiorców, którzy mimo obowiązku będą unikali obligatoryjnego korzystania z Systemu – kara wyniesie do 100% wysokości kwoty podatku wykazanego na fakturze, a w przypadku braku wykazanego podatku – do 18,7% wysokości należności ogółem wykazanej na fakturze (nie mniej niż 1000 zł).

Powyższe zmiany to dopiero projekt, dlatego będziemy Państwa informować od kiedy zmiany wejdą w życie.

Skontaktuj się

    Go to top