Wróć doBloga

Postępowanie konkursowe – co warto wiedzieć przed złożeniem oferty?

Prawo Medyczne i NFZ

Faktem jest, że aby móc realizować świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, należy wcześniej zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wyjątkiem od tej zasady jest wyłącznie sytuacja, w której zachodzi konieczność ratowania życia lub zdrowia pacjenta – wówczas niezbędnych świadczeń zdrowotnych może udzielić świadczeniodawca, który nie zawarł umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, ale tylko w niezbędnym zakresie.

Co zatem zrobić, aby Fundusz zawarł z nami umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych? To zależy od tego, o jakich świadczeniach mówimy.

  • Pierwszy tryb – wnioskowy polega na tym, że podmiot leczniczy składa do Funduszu wniosek o zawarcie umowy, w którym informuje NFZ, że spełnia warunki do zawarcia umowy określone przez przepisy prawa oraz przez Prezesa Funduszu w wydawanych zarządzeniach. NFZ po weryfikacji wniosku zawiera umowę z takim podmiotem. W trybie wnioskowym zawierane są umowy z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, z wyjątkiem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej  oraz umowy na zaopatrzenia w wyroby medyczne.
  • Drugi tryb – rokowania to postępowanie prowadzone tylko z określonymi podmiotami, które w ocenie Funduszu zapewni wybór najkorzystniejszej oferty lub większej liczby ofert oraz sprawny przebieg postępowania. Przed ustaleniem ceny i liczby zakontraktowanych świadczeń oraz warunków ich udzielania, NFZ wysyła do tych podmiotów zaproszenie do udziału w rokowaniach. Co do zasady do rokowań zaprasza się przynajmniej trzech świadczeniodawców, chyba że w województwie nie ma aż tylu podmiotów, które byłyby w stanie ich udzielać.
  • Trzeci tryb – zawarcia umowy z NFZ reprezentują umowy zawierane ze świadczeniodawcą zakwalifikowanym do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, w ramach profilu systemu zabezpieczenia. Umowa zawierana jest na wniosek Prezesa Funduszu, kierowany do świadczeniodawcy wymienionego w wykazie szpitali zakwalifikowanych do sieci, na okres kwalifikacji do danego poziomu systemu zabezpieczenia.
  • Czwartym i najczęstszym sposobem Funduszu na zawarcie umowy z podmiotem leczniczym jest konkurs ofert.

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wyróżnia cztery tryby zawarcia umowy z Funduszem:

Od czego zaczynamy?

Pierwszą czynnością w konkursie ofert jest zawsze ogłoszenie przez oddział wojewódzki Funduszu postępowania w celu zawarcia umowy na realizację świadczeń. Z ogłoszenia możemy dowiedzieć się m. in. jaki obszar terytorialny obejmuje kontraktowanie, o maksymalnej liczbie umów, które zostaną zawarte po przeprowadzeniu postępowania oraz jakie środki finansowe Fundusz zamierza przeznaczyć na ich realizację.

W ogłoszeniu wskazany jest również termin na złożenie oferty, a także termin otwarcia ofert i ogłoszenia rozstrzygnięcia postępowania. Ofertę składa się w formie pisemnej oraz elektronicznej. Dodatkowo, oferenci oraz jego podwykonawcy mają obowiązek zarejestrowania profilu świadczeniodawcy z użyciem Portalu NFZ. Oferent może uzupełnić złożoną ofertę lub ja wycofać pod warunkiem, że oddział Funduszu otrzyma pisemne powiadomienie o uzupełnieniu/wycofaniu oferty przed upływem terminu składania ofert.

Pamiętaj, że jeśli w ofercie dopuścisz się kłamstwa ofertowego, nieprawidłowo wypełnisz ofertę, w tym nie uzupełnisz jej braków, nie spełniasz warunków realizacji świadczeń będących przedmiotem konkursu, czy nie posiadasz opinii o celowości inwestycji, komisja konkursowa prowadząca postępowanie z ramienia NFZ odrzuci twoją ofertę. Zrobi to także, jeśli wcześniej NFZ rozwiązał z tobą umowę, z powodu rażących uchybień w jej realizacji.

Komisja może unieważnić postępowanie, jeśli otrzyma tylko jedną ofertę niepodlegającą odrzuceniu. Może też ją przyjąć jeśli stwierdzi, że na ogłoszony ponownie na tych samych warunkach konkurs ofert nie wpłynie więcej ofert.

Konkurs ofert składa się z części jawnej, podczas której Komisja weryfikuje złożone oferty i przyjmuje od oferentów dodatkowe wyjaśnienia oraz z części niejawnej, w której dokonuje bądź nie, wyboru ofert.

Oferty są oceniane według kryterium jakości, kompleksowości, dostępności, ciągłości i ceny. Fakultatywnie mogą zostać przeprowadzone negocjacje z oferentami w zakresie ceny i liczby planowanych świadczeń. Niemniej, zgodne ustalenia w tym zakresie nie oznaczają dokonania wyboru oferenta i przyrzeczenia zawarcia kontraktu.

Jeśli uważasz, że podejmowane w toku postępowania w sprawie zawarcia umowy działania Komisji są sprzeczne z prawem, możesz złożyć protest na czynność Komisji, w terminie 7 dni roboczych od dnia dokonania zaskarżonej czynności. Po zakończeniu postępowania, nie później niż 7 dni od rozstrzygnięcia postępowania, masz jeszcze prawo do wniesienia odwołania. Wniesienie odwołania wstrzymuje zawarcie umowy do czasu jego rozpatrzenia. Jeśli Fundusz je uwzględni – przeprowadzi z Tobą rokowania lub ponownie ogłosi konkurs. Jeśli odwołanie zostanie oddalone, możesz dochodzić swoich racji wnosząc skargę do sądu administracyjnego.

Jak pomagamy w NFZ DESK?

W ramach NFZ Desk wspieramy naszych Klientów w zakresie:

  • opracowania minimalnych wymagań Podmiotu leczniczego dla realizacji świadczeń będących przedmiotem umowy,
  • opracowania szczegółowych kryteriów wyboru ofert (kryteria rankingujące),
  • opracowania dot. wymagań rejestrowych po dokonanej analizie księgi rejestrowej podmiotu leczniczego,
  • doradztwa w przygotowaniu oferty konkursowej do NFZ,
  • przygotowywania pism do Funduszu w trakcie trwania postępowania konkursowego,
  • przygotowywania środków odwoławczych na etapie postępowania konkursowego (protest, odwołanie do WSA),
  • wsparcia prawnego dot. zapytań związanych z konkursem ofert.

Zobacz szczegółową listę naszych usług w tym obszarze – lista

Autorzy

Zdjęcie Marta Woś

Marta Woś

Specjalizuje się w obszarze prawa medycznego. Zajmuje się głównie sprawami związanymi z obsługą podmiotów medycznych ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz zawartych z nim umów o udzielanie świadczeń. Doradza placówkom przy transakcjach, w których kluczową rolę odgrywa przeniesienie pomiędzy podmiotami kontraktów z Funduszem oraz rozliczenie kontraktu na świadczenia zdrowotne. Prowadzi sprawy sądowe w zakresie odzyskiwania należności placówek medycznych od Funduszu. Prowadzi szkolenia dla podmiotów leczniczych z zakresu praw pacjenta, zasad prowadzenia dokumentacji medycznej oraz zasad realizacji i rozliczenia umów z NFZ.

Skontaktuj się

    Go to top