Wróć doAktualności

Od czwartku 27 stycznia 2022r. farmaceuta ma możliwość wykonać u pacjenta test antygenowy w kierunku Covid-19.

Aktualność

Od czwartku 27 stycznia 2022 r. farmaceuta ma możliwość wykonać u pacjenta test antygenowy w kierunku Covid-19.
 
Ustawodawca opublikował rozporządzenie, które uprawnia farmaceutów m. in. do przeprowadzania bezpłatnych testów u pacjenta. (Dz. U. 2022 poz. 153)
Link: https://lnkd.in/d7d_acAr
 
W tym celu farmaceuta będzie musiał ukończyć szkolenie teoretyczne dostępne na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
 
Naczelna Izba Aptekarska w komunikacie z dnia 25 stycznia 2022 r. wskazała, że bezpłatne testowanie pacjentów przez farmaceutów w kierunku COVID-19 będzie możliwe wyłącznie w aptekach ogólnodostępnych, które spełnią określone wymogi sanitarno-epidemiologiczne i zgłoszą swój udział w programie.
 
„Pacjenci mogą być błędnie przekonani o możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego w kierunku COVID-19 przez każdego farmaceutę w każdej aptece w Polsce. Tymczasem jest to możliwe dopiero pod warunkiem ukończenia przez farmaceutę stosownego szkolenia i spełnienia przez aptekę warunków organizacyjno-technicznych. W przeciwnym wypadku dojdzie do swobodnej wymiany pacjentów zdrowych z pacjentami potencjalnie zakażonymi wirusem SARS-CoV2, co może doprowadzić do zwiększenia liczby zakażeń” – zwraca uwagę r. pr. Ewelina Soboń.
 
„Z komunikatu Technicznej grupy ds. testów diagnostycznych Covid-19 przy Komisji Europejskiej jasno wynika, że UE nie uznaje wyniku testu antygenowego, co oznacza, że nie zostanie on odnotowany w Unijnym Certyfikacie Covidowym. Wjazd do wielu krajów UE nadal będzie wymagał wykonania testu PCR. Wątpliwości budzi również fakt, że nie wszystkie dostępne na rynku testy antygenowe wykrywają wariant Omikron. To z kolei może doprowadzić do sytuacji, w której ktoś otrzyma fałszywy negatywny wynik testu” – dodaje apl. radc. Anna Szauer.
 
Farmaceuci zgłaszają również problemy praktyczne związane z wdrożeniem pomysłów ministerstwa, m.in. brak praktycznego przygotowania jak należy pobrać wymaz, szczególnie u pacjentów z dolegliwościami przegrody nosowej.

Skontaktuj się

    Go to top