Wróć doAktualności

Od 1 stycznia oddział anestezjologii obowiązkowo w każdym szpitalu, także jednodniowym

Aktualność

Od 1 stycznia 2024 r. w szpitalach, w których są udzielane świadczenia zdrowotne z zakresu anestezji i intensywnej terapii, muszą funkcjonować oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, a w przypadkach gdy udziela się na rzecz tych pacjentów świadczeń zdrowotnych wyłącznie z zakresu anestezji – oddziały anestezjologii.

  • Do końca roku podmioty lecznicze prowadzące szpitale mają czas na dostosowanie się do wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, określającego warunki dla oddziału anestezjologii i intensywnej terapii lub oddziału anestezjologii.
  • Rozporządzenie przewiduje między innymi wymagania co do wyposażenia oddziału, stanowisk intensywnej terapii, stanowiska znieczulenia oraz nadzoru poznieczuleniowego. Określa ono również wymagania co do zatrudnienia personelu.
  • Wymagania dotyczą wszystkich szpitali, w których udzielane są świadczenia anestezjologii i intensywnej terapii, niezależnie od posiadania umowy z NFZ, w tym również szpitali jednodniowych, jeśli wykonywane są w nich znieczulenia anestezjologiczne.

Załączamy dla Państwa treść rozporządzenia https://isap.sejm.gov.pl/…/WDU20220000392/O/D20220392.pdf

Skontaktuj się

    Go to top