Wróć doAktualności

Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym

Aktualność

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, którego celem jest wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia oraz sprzedaży napojów energetycznych na terenie placówek oświaty.

Projekt ustawy wprowadza także ograniczenia dotyczące reklamy takich napojów. Dodatkowo nie będzie można emitować reklam napojów energetycznych w telewizji od godziny 6 do godziny 20.

Podstawowe założenia projektu:

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia.

Ustalenie definicji napoju energetycznego – pod tym pojęciem ustawodawca będzie rozumiał „napój będący środkiem spożywczym z dodatkiem kofeiny lub tauryny, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego składzie znajduje się kofeina/tauryna w proporcji przewyższającej 150 mg/l, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”.

Wprowadzenie ograniczeń w zakresie reklamy napojów energetycznych, m.in.:

  • brak możliwości reklamy i promocji napojów energetycznych, m.in. w telewizji, radiu, kinie i teatrze między godziną 6.00 a 20.00, z wyjątkiem reklamy prowadzonej przez organizatora imprezy sportu wyczynowego lub profesjonalnego w trakcie trwania wydarzenia;
  • zakaz reklamy napojów energetycznych, m.in. w prasie młodzieżowej i dziecięcej czy na okładkach czasopism;
  • ograniczenia co do treści, które mogą być zawarte w reklamie napoju energetycznego.

Sankcja przewidziana w projekcie

Posłowie proponują, żeby za złamanie ograniczeń dotyczących reklamy napojów energetycznych groziła grzywna od 10 tys. do 500 tys. zł lub kara ograniczenia wolności bądź obie te kary łącznie.

Jeśli chcieliby Państwo poznać szczegółowe założenia do projektu, zapraszamy do kontaktu. Zespół Kancelarii odpowie na Państwa pytania.

Skontaktuj się

    Go to top