Wróć doAktualności

Świadectwa energetyczne – nowelizacja ustawy nie poprawiła ich sytuacji

Aktualność

Nowelizacja ustawy o świadectwach energetycznych obowiązuje już niemal pół roku i poprzez nowe rygorystyczne przepisy miała skończyć z handlem bezwartościowymi świadectwami energetycznymi. Ideą powołania świadectw charakterystyki energetycznej było przede wszystkim wzmocnienie świadomości obywateli na temat skutków związanych z gospodarką energetyczną. Świadectwa energetyczne musi obecnie posiadać m.in. każde wynajmowane i sprzedawane mieszkanie. Za brak dokumentu grozi grzywna do 5 tys. złotych.

  • Warto pamiętać, że istnieje możliwość zwrócenia się do ministra rozwoju i technologii o weryfikację wystawionego świadectwa energetycznego, czy zostało ono sporządzone prawidłowo i rzetelnie.
  • W opinii ekspertów bardzo rzadko zdarzają się świadomi klienci, którzy, zamawiając wykonanie takiego świadectwa, szukają profesjonalistów, którzy dokonają oględzin nieruchomości i skrupulatnie przeprowadzają proces wydania świadectwa.
  • Aby zapewnić skuteczność egzekwowania obowiązku sporządzenia certyfikatów energetycznych należy stworzyć mechanizm kontroli. Obecnie ustawa takich rozwiązań nie przewiduje, mimo że już na etapie procedowania nowelizacji zwracano uwagę, że regulacja dotycząca kary grzywny będzie w rzeczywistości nieskuteczna. Nie wiadomo wciąż, kto i w jakim trybie powinien kontrolować przestrzeganie obowiązków wynikających z ustawy.

Będziemy monitorować dla Państwa prace ustawodawcze w tej sprawie. Zachęcamy do bieżącego śledzenia naszego profilu!

Skontaktuj się

    Go to top