Wróć doAktualności

Nowelizacja dot. systemu kaucyjnego opakowań uchwalona

Aktualność

Sklepy powyżej 200 mkw. będą zobowiązane do odbioru pustych opakowań. Sejm przyjął nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowelizacja wdraża dyrektywę unijną dot. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw., będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania, a sklepy o mniejszej powierzchni będą mogły przystąpić do systemu na zasadzie dobrowolności. System miałby obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2025 r.

Kaucja będzie dotyczyć jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra. Kaucja będzie wynosić 50 groszy za opakowanie.

System kaucyjny będą tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Będą powoływać operatora, odpowiedzialnego za wdrożenie i prowadzenie systemu. W przypadku nieutworzenia systemu kaucyjnego przez przedsiębiorcę lub nie osiągnięcia określonego poziomu selektywnego zbierania odpadów, przedsiębiorcy będą musieli zapłacić opłatę produktową.

Jeśli chcieliby Państwo poznać szczegółowe założenia projektu, zapraszamy do kontaktu. Zespół Kancelarii odpowie na Państwa pytania: biuro@fandk.com.pl

Skontaktuj się

    Go to top