Wróć doAktualności

Nowela o patodeweloperce problemem dla małych deweloperów

Aktualność

MRiT przygotowało nowelizacją rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, potocznie określanymi jako przepisami o patodeweloperce. Rozporządzenie miałoby wejść z początkiem nowego roku.

Nowela przewiduje obowiązek wybudowania placu zabaw dla dzieci, bez względu na budowaną ilość budynków mieszkaniowych. Jedynym warunkiem jest to, aby w danym budynku mieszkaniowym znajdowało się przynajmniej 20 mieszkań. Plac zabaw powinien mieć zapewniony wyposażenie o różnej funkcji zabawy, a dodatkowo plac musi być dostosowany do różnych kategorii wiekowych dzieci.

Ponadto z rozporządzenia wynika, że powierzchnia placu zabaw dla dzieci wyniesie co najmniej:

  • 1 mkw. na każde mieszkanie, w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się od 21 do 50 mieszkań,
  • 50 mkw. w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się od 51 do 100 mieszkań,
  • 0,5 mkw. na każde mieszkanie, w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się od 101 do 300 mieszkań,
  • 200 mkw. w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się powyżej 300 mieszkań.

❕ Eksperci chwalą MRiT za nowe przepisy, jednocześnie zauważają, iż brak im precyzji, a niektóre rozwiązania ujęte w noweli są nieżyciowe. Wskazuje się, że zmiany najbardziej dotkną małych przedsiębiorców, którzy nie będą w stanie sprostać nowym wymogom, a także, że nowe przepisy mogą wpłynąć na wzrost cen na rynku mieszkaniowym. W związku z tym Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje do rządu o przesunięcie daty wejścia w życie noweli o co najmniej pół roku.

Skontaktuj się

    Go to top