Wróć doAktualności

Akt o usługach cyfrowych – nowe przepisy

Aktualność

Unia Europejska, odpowiadając na nowe wyzwania związane z usługami cyfrowymi, wprowadziła Akt o Usługach Cyfrowych (Digital Services Act, DSA), który zacznie obowiązywać od 17 lutego bieżącego roku. Jego głównym celem jest stworzenie bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego środowiska online dla użytkowników. Nowe przepisy zakazują m.in. tworzenia zwodniczych interfejsów w sklepach internetowych.

Akt skupia się na:

  • przedsiębiorcach świadczących usługi pośrednictwa oferujących infrastrukturę sieciową;
  • przedsiębiorcach świadczących usługi hostingowe;
  • platformach internetowych skupiających sprzedawców i konsumentów;
  • bardzo dużych platformach internetowych stwarzających szczególne ryzyko rozpowszechniania nielegalnych treści oraz wyrządzania szkód społecznych.

Podmioty te będą zobowiązane do dostosowania swojej działalności i wewnętrznych procedur do nowych przepisów, szczególnie w zakresie warunków świadczenia usług, wypełniania obowiązków sprawozdawczych, współpracy z organami krajowymi oraz dokonywania oceny ryzyka.

Celem DSA jest przyczynienie się do odpowiedniego funkcjonowania rynku wewnętrznego oraz stworzenie bezpiecznego i przewidywalnego środowiska internetowego. Akt zharmonizuje i w sposób zasadniczy zmieni ramy odpowiedzialności pośredników internetowych działających w UE.

Będziemy monitorować dla Państwa prace ustawodawcze oraz ich wpływ na możliwości biznesowe, jak również obowiązki przedsiębiorców. Zachęcamy do bieżącego śledzenia naszego profilu!

Skontaktuj się

    Go to top