Wróć doAktualności

18 maja zaczynają obowiązywać przepisy ustawy dotyczącej przeciwdziałaniu lichwie

Aktualność

18 maja 2023 roku w Polsce obowiązywać zacznie nowa część przepisów ustawy dotyczącej przeciwdziałaniu lichwie oraz umowom lichwiarskim. Założeniem ustawy jest w głównej mierze zlikwidowanie nieprawidłowości w udzielaniu pożyczek, które mają charakter lichwiarski.

Ustawa antylichwiarska obowiązuje już od grudnia 2022 roku, natomiast część przepisów dopiero teraz wchodzi w życiem.in. uregulowania dotyczące zdolności kredytowej. Dodatkowo nowe przepisy wprowadzą nowe sankcje dla pożyczkodawców, którzy nie zweryfikują zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, czy na finansowanie klientów, którzy mieli problemy ze spłatą wcześniejszych pożyczek.

Większa ochrona konsumenta

W związku z wejściem w życie przepisów każda instytucja pożyczkowa będzie zobowiązana do dzielenia się informacjami o udzielonych pożyczkach i nieterminowych spłatach z biurem informacji kredytowej lub przesyłać informacje do biura informacji gospodarczej. Instytucje pożyczkowe zobligowane będą do przekazywania sprawozdań kwartalnych i rocznych do KNF, a brak wywiązania się z tych obowiązków będzie skutkował nałożeniem sankcji na te podmioty.

Jeśli chcieliby Państwo poznać szczegółowe założenia dot. projektu, zapraszamy do kontaktu. Zespół Kancelarii odpowie na Państwa pytania – biuro@fandk.com.pl

Skontaktuj się

    Go to top