Wróć doBloga

Zawarcie umowy z NFZ – wskazówki dla podmiotów leczniczych

Prawo Medyczne i NFZ

Aby móc realizować świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, konieczne jest zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na ich realizację.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią podmiotowi leczniczemu zawarcie takiej umowy:

  • zastanów się, jakie świadczenia chcesz realizować w swoim podmiocie leczniczym,
  • sprawdź jakie warunki musisz spełniać, aby udzielać świadczeń, które chciałbyś realizować w swojej placówce,
  • sprawdź mapę potrzeb zdrowotnych, krajowy i wojewódzki plan transformacji,
  • wystąp do NFZ z wnioskiem o ogłoszenie postępowania na zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Umowa z NFZ krok po kroku.

Na początku należy zdecydować, jakie świadczenia chcemy realizować w swoim podmiocie leczniczym. Aby to zrobić, należy przyjrzeć się obecnemu potencjałowi naszego podmiotu leczniczego – lokalowemu, sprzętowemu oraz osobowemu, a także  potencjałowi możliwemu do pozyskania w ramach współpracy z innym podmiotem leczniczym (np. w formule podwykonawstwa). Następnie, należy zweryfikować te dane z warunkami realizacji świadczeń, które stawia Fundusz świadczeniodawcom, co pozwoli na ocenę realności postawionych sobie założeń. Warto również zweryfikować mapę potrzeb zdrowotnych, krajowy i wojewódzki plan transformacji, żeby wiedzieć, czy na terenie prowadzonej przez nas działalności istnieje zapotrzebowanie na realizację świadczeń, które chcielibyśmy wykonywać w ramach kontraktu z Funduszem. Jeśli mamy odpowiednie możliwości do realizacji umowy z NFZ, a na terenie prowadzonej przez nas działalności brakuje podmiotów leczniczych, które udzielają świadczeń pacjentom w ramach NFZ, ostatnim elementem jest poinformowanie Funduszu o naszej gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom NFZowym, zaś najlepszą tego formą jest skierowanie w tym zakresie oficjalnego pisma.

Jak pomagamy w NFZ DESK?

W ramach NFZ Desk wspieramy naszych Klientów w zakresie:

  • doradztwa prawnego i biznesowego w pozyskaniu kontraktu z NFZ, z uwzględnieniem mapy potrzeb zdrowotnych i wojewódzkich i krajowych planów transformacji,
  • przygotowaniu wniosku do NFZ o ogłoszenie postępowania w celu zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
  • udziału w rozmowach z OW NFZ,
  • opracowania minimalnych wymagań Podmiotu leczniczego dla realizacji świadczeń będących przedmiotem umowy,
  • opracowania szczegółowych kryteriów wyboru ofert (kryteria rankingujące),
  • opracowania dot. wymagań rejestrowych po dokonanej analizie księgi rejestrowej podmiotu leczniczego.

Zobacz szczegółową listę naszych usług w tym obszarze – lista

Autorzy

Zdjęcie Marta Woś

Marta Woś

Specjalizuje się w obszarze prawa medycznego. Zajmuje się głównie sprawami związanymi z obsługą podmiotów medycznych ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz zawartych z nim umów o udzielanie świadczeń. Doradza placówkom przy transakcjach, w których kluczową rolę odgrywa przeniesienie pomiędzy podmiotami kontraktów z Funduszem oraz rozliczenie kontraktu na świadczenia zdrowotne. Prowadzi sprawy sądowe w zakresie odzyskiwania należności placówek medycznych od Funduszu. Prowadzi szkolenia dla podmiotów leczniczych z zakresu praw pacjenta, zasad prowadzenia dokumentacji medycznej oraz zasad realizacji i rozliczenia umów z NFZ.

Skontaktuj się

    Go to top